منو
سبد خرید

ترمینال برق

آشنایی با انواع ترمینال برق

از پر مصرف‌ترین تجهیزات جانبی در صنعت برق می‌توان به ترمینال برق یا کانکتور اشاره نمود که وظیفه اصلی ترمینال برق اتصال دو یا چند سیم بطور موقت ولی بصورت مستحکم، استاندارد می‌باشد.
مهمترین مزیت ترمینال برق این است که جریان برق را بدون گرم شدن از خود عبور می‌دهد لذا مانع از خطراتی مانند برق گرفتگی، آتش سوزی می‌گردد.
ترمینال برق در صنایع برق انواع مختلفی دارد که هر کدام کاربرد و ویژگی‌های خاص خود را دارند.

انواع ترمینال برق

ریلی، شاخه‌ای، پیچی از مهمترین آنها می‌باشد که هرکدام دارای ویژگی‌ها و کاربرد مخصوص خود می‌باشند.

ترمینال ریلی

این ترمینال برق برای استفاده در تابلو برق کارآمد است ترمینال ریلی که به آن ترمینال تابلویی نیز گفته می‌شود که برای تجهیزات تابلو برق بسیار مناسب بوده بطوریکه بروی ریل تابلو برق نصب و بصورت کشویی حرکت می‌کند. این محصول در مواقعی که بخواهیم از تابلو برق انشعاب بگیریم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این کالا بر حسب تعداد نیاز بصورت کشویی در کنار هم قرار می‌گیرند. بهمین سبب زیاد یا کم کردن آنها بروی ریل بصورت کشویی امکانپذیر می‌باشد. ترمینال برق ریلی علاوه بر اینکه انواع مختلف دارد دارای کاربردهای گوناگونی می‌باشد که به شرح زیر است:

 1. ارت
 2. فشاری
 3. شمش خور
 4. دو طبقه ، سه طبقه
 5. فیوز خور

ترمینال شاخه‌ای

رایج‌ترین و قدیمی‌ترین نوع ترمینال برق می‌‎توان به شاخه‌ای اشاره نمود که در دو نوع نرم و خشک بسته بندی می‌گردد که قابل جدا شدن هستند. در بعضی موارد نیاز داریم  طول سیم را افزایش دهیم بنابراین وسیله ای نیاز داریم  اتصال بین دو سیم را برقرار کند لذا این محصول که ترمینال بین راهی نیز نام دارد گزینه مناسبی جهت برقراری محکم ما بین دو سیم می‌باشد. ترمینال شاخه‌ای جهت انشعاب گیری از سیم‌هایی که دارای سایز مختلفی می باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از یک سلول ورودی، یک سلول خروجی تشکیل شده است بدین ترتیب سیم خروجی و ورودی توسط سیم‌گیرهای پیجی موجود در بدنه عایق ترمینال به یکدیگر متصل می‌شوند. این اتصال بصورت موقت است بدین ترتیب از ترمینال برق شاخه‌ای می‌توان بارها استفاده نمود.

مهمترین مزیت این نوع ترمینال برق این است که می‌توان دو سیم را براحتی از هم باز کرد. تعداد شاخه های این ترمینال 12 عدد می‌باشد که براحتی شاخه‌ها از هم جدا می شوند. عایق ترمینال برق شاخه‌ای از جنس پی وی سی، پلی‌آمید و پلی اتیلن می‌باشد. لذا لازم به ذکر است که امروزه از ترمینال برق پیچی بیشتر از شاخه‌ای استفاده می‌گردد زیرا ترمینال برق پیچی بروزتر، مزیت‌‌های بیشتری را دارا می‌باشد.

از مزایای ترمینال برق شاخه‌ای می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قیمت مناسب
 • نصب سریع و آسان
 • امکان نصب چند سیم به یکدیگر بطوز همزمان

ترمینال پیچی

این نوع محصول جایگزین بسیار مناسبی برای چسب برق می‌باشد در نوع پیچی اتصال محکمی بین چند سیم بدون نیاز به سر سیم برقرار می‌کند ترمینال پیچی از یک عایق استونه‌ای شیاردار تشکیل شده است که رسانا درون آن به شکل شیارهایی از جنس استیل رزوه شده می‌باشد شیارهای اطراف آن برای افزایش اصطکاک بین دست و عایق سبب می‌گردد پیچاندن کانکتور براحتی صورت گیرد لذا اتصال محکم بین سیم‌ها با یکدیگر، بین سیم‌ها و قسمت رسانای آن برقرار می‌شود.

از مزایا ترمینال برق پیچی می توان موارد زیر را عنوان نمود:

 • قیمت مناسب‌تر
 • نصب راحت و سریع
 • امکان اتصال چند سیم به یکدیگر بصورت همزمان

 

هیچ محصولی در این دسته‌بندی وجود ندارد.