منو
سبد خرید

سیم ، کابل و متعلقات

آشنایی کامل با سیم ، کابل و متعلقات

امروزه به دلیل پیشرفت فناوری، تقریبا انرژی همه دستگاه‌ها از طریق برق تأمین می‌شود. چه داخل خانه، چه فضای بیرون، ما به برق مطمئن و بدون وقفه نیاز داریم که با انواع سیم ، کابل و متعلقات مناسب به ما می‌رسد. نه تنها در بخش برق از کابل‌ و سیم‌ برای انتقال و توزیع برق به خانه و صنایع استفاده می‌شود، بلکه بخش مخابرات نیز بر انواع سیم ، کابل و متعلقات برای انتقال بی‌وقفه داده‌ها متکی است. در وب سایت زاگرس صنعت سعی داریم انواع سیم ، کابل‌ و متعلقات را در این مقاله ارائه دهیم تا بتوانیم در انتخاب و خرید این نوع محصول به خوانندگان گرامی کمک کرده باشیم.

سیم ، کابل و متعلقات چیست؟

سیم ، کابل  و متعلقات برق، تجهیزات مهمی در سیستم الکتریکی هستند. این دو مفهومی کاملاً متفاوت دارند. سیم از یک هادی الکتریکی منفرد ساخته شده است، در حالی که سیم ، کابل و متعلقات متشکل از یک گروه یا یک دسته از سیم‌ چندگانه است که درون یک پوسته مشترک قرار گرفته‌اند؛ از سیم ، کابل و متعلقات برای حمل جریان الکتریکی استفاده می‌شود.

انواع سیم ، کابل و متعلقات :

 1. ارتباطی
 2. دفن مستقیم یا خاکی
 3. با غلاف فلزی
 4. با غلاف غیر فلزی
 5. چند هادی یا چند هسته ای
 6. زوج
 7. نرم
 8. نواری
 9. دارای محافظ
 10. سیم تک هادی
 11. کابل زیر آب
 12. سربی دو قلو
 13. فیدر زیر زمینی
 14. فیدر زیرزمینی
 15. کابل‌های انعطاف پذیر
 16. قدرت هوایی

سیم ، کابل و متعلقات ارتباطی و انواع آن:

به انواع سیم ، کابل و متعلقات که برای ارتباطات یا انتقال سیگنال استفاده می‌شود، سیم ، کابل و متعلقات ارتباطی گفته می‌شود. تنها هدف این نوع سیم یا کابل انتقال اطلاعات است. در اینجا سه نوع سیم ، کابل و متعلقات ارتباطی را معرفی می‌کنیم:

 • کواکسیال
 • کابل زوج به هم تابیده
 • فیبر نوری

سیم ، کابل و متعلقات دفن مستقیم یا خاکی:

«کابل دفن مستقیم» یا «کابل خاکی» نوعی سیم ، کابل و متعلقات است که برای ارتباطات،  انتقال توان استفاده می‌شود. این سیم ، کابل و متعلقات به طور خاص به گونه‌ای طراحی شده است که بدون نیاز به عایق اضافه، غلاف یا لوله‌کشی، مستقیماً زیر زمین دفن شود.

سیم ، کابل و متعلقات با غلاف غیرفلزی و انواع آن:

کابل غلاف‌دار غیرفلزی یا (NM) یا( NM-B) که با نام تجاری "رومکس" شناخته می‌شود، نوعی سیم ، کابل و متعلقات الکتریکی است که غلاف خارجی آن از پلاستیک ساخته شده است و از هادی‌های داخلی محافظت می‌کند. از این سیم ، کابل و متعلقات معمولاً برای سیم‌کشی برق مسکونی استفاده می‌شود، دو نوع کابل غلاف‌دار غیر فلزی وجود دارد:

 • با غلاف NM دو سیمه
 • با غلاف NM سه سیمه

سیم ، کابل و متعلقات با غلاف فلزی (کابل زرهی، AC یا BX ،MC) و انواع آن:

کابل غلاف‌ فلزی نوعی کابل برق زرهی با محافظ فلزی بر روی هادی‌های عایق‌بندی شده است. هادی‌ها به طور جداگانه با لایه پلاستیکی عایق‌بندی شده‌اند برای محافظت بیشتر توسط یک غلاف فلزی احاطه شده است. غلاف فلزی می‌تواند بافته یا تاب خورده بوده یکی یا همه هادی‌ها را احاطه کرده باشد یا می‌تواند مانند یک لوله جامد باشد، دو نوع سیم ، کابل و متعلقات فلزی داریم:

 • زرهی (AC)
 • فلزی (MC)

سیم ، کابل و متعلقات چند هادی یا چند هسته ای:

کابل چندهسته‌ای یا چندهادی دارای چندین هادی با غلاف‌های عایق‌بندی شده است که در یک کابل پوشش‌دار پیچیده شده‌اند. کاربرد این سیم ، کابل و متعلقات این است که با داشتن یک کابل به جای ۱۰ یا ۲۰ سیم جداگانه، از اتصال شلوغ جلوگیری کرده و با اتصال تک به تک آن‌ها باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود.

سیم ، کابل و متعلقات زوج:

کابل‌ زوج نوعی سیم ، کابل و متعلقات الکتریکی است که از یک جفت هادی پوشانده شده توسط یک غلاف عایقی ساخته می‌شود، این سیم ، کابل و متعلقات بیشتر برای کاربردهای DC همچنین در کاربردهای AC فرکانس پایین استفاده می‌شوند.

سیم ، کابل و متعلقات نرم:

یک کابل برق انعطاف‌پذیر است که دو سر آن کانکتور وجود دارد تا منبع تغذیه AC موقت را تأمین کند، این سیم ، کابل و متعلقات معمولا در منبع تغذیه برای تأمین برق تجهیزات، ماشین‌آلات، دستگاه‌های قابل حمل استفاده می‌شود.

سیم ، کابل و متعلقات نواری:

این نوع سیم ، کابل و متعلقات از چند سیم‌ عایق‌بندی شده با مقدار نامی کم تشکیل شده که به موازات یکدیگر به شکل تخت قرار گرفته‌اند چیزی شبیه یک قطعه روبان یا نوار را تشکیل می‌دهند. این سیم ، کابل و متعلقات انعطاف‌پذیر هستند که می‌توانند ولتاژهای بسیار کمی را تحمل کنند.این محصول بیشتر در دستگاه‌های الکترونیکی، رایانه‌ها برای اتصال دستگاه‌های جانبی داخلی مختلفی که به گذرگاه‌های داده مانند هارد دیسک، درایوCD، چاپگر و غیره نیاز دارند، استفاده می‌شوند. به دلیل شکلی که دارند، جریان هوا را داخل کامپیوتر مسدود می‌کنند که بر سیستم خنک‌کننده تأثیر می‌گذارد، امروزه بیشتر این کابل‌ها با کابل‌های گرد جایگزین شده‌اند.

کابل دارای محافظ:

کابل داری محافظ یا کابل اسکرین‌دار نوعی سیم ، کابل و متعلقات الکتریکی است که هادی‌های آن توسط یک لایه فلزی اضافه معروف به شیلد محافظت می‌شوند. این محافظ ممکن است از آلومینیوم بافته شده، مس یا هر فلز دیگری ساخته شود یا می‌تواند یک فویل، یک نوار مارپیچی یا یک لایه جامد ساخته شده از فلزات رسانا باشد.

سیم تک‌هادی و انواع آن:

سیم تک‌هادی که اغلب با نام سیم شناخته می‌شود، از یک سیم رسانای عایق‌بندی شده ساخته شده است. این سیم محبوب‌ترین انتخاب برای سیم‌کشی مسکونی است. این سیم، برای شناسایی فاز و زمین، در چند رنگ موجود است. سیم تک هادی دو نوع دارد:

 • رشته‌ای
 • مفتولی

سیم ، کابل و متعلقات زیر آب:

این نوع سیم ، کابل‌ و متعلقات الکتریکی برای استفاده در مکان‌های مرطوب یا شناور شدن درون مایع طراحی شده‌اند. عایق مورد استفاده آن بسیار مقاوم، بادوام و قابل اطمینان برای پاسخگویی به چالش‌های موجود داخل محیط نصب است. این محصول به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به عنوان کابل دفن مستقیم استفاده می‌شوند.
کابل‌های زیر آب به صورت هادی تکی، همچنین چند هادی با ساختار مسطح یا گرد برای پاسخگویی به کاربردهای مختلف در دسترس هستند. هادی‌ها برای شناسایی اتصالات فاز، زمین و همچنین سیم‌های کنترلی که در امتداد هادی‌های برق قرار دارند کدگذاری شده‌اند.
از این سیم ، کابل‌ و متعلقات در مکانی استفاده می‌شود که از نظر فیزیکی محدود یا غیرقابل دسترس باشد. متداول‌ترین کاربرد کابل شناور تأمین برق موتورهای زیر آب، پمپ‌های زیر آب در صنایع کشاورزی، معادن زیر زمینی یا اهداف حفاری است.

سیم ، کابل و متعلقات سربی دوقلو:

سیم ، کابل و متعلقات سربی دوقلو یک کابل تخت با دو هادی است که به عنوان یک خط متعادل برای انتقال سیگنال فرکانس رادیویی استفاده می‌شود. هادی‌ها توسط یک لایه پلاستیکی که بین آن‌ها فاصله گرفته، به طور یکنواخت فاصله دارند. فاصله برابر بسیار مهم است، زیرا سیگنال را از اعوجاج باز می‌دارد. هادی‌ها بیشتر برای جلوگیری از اثرات پوستی رشته‌ای هستند با استفاده از همان مواد پلاستیکی عایق‌بندی می‌شوند.

سیم ، کابل و متعلقات فیدر زیرزمینی (UF):

این سیم ، کابل و متعلقات نوعی کابل غلاف‌دار غیرفلزی است که برای استفاده در مکان‌های مرطوب مانند تأمین برق چراغ خیابان طراحی شده است. کابل‌های NM دارای یک پوشش شل از غلاف پلاستیک در اطراف خود هستند، در حالی که هادی‌ها درون کابل‌های UF به صورت جداگانه توسط یک لایه جامد ترموپلاستیک احاطه شده‌اند که انعطاف‌پذیری، محافظت بیشتری را ایجاد می‌کند. مواد عایق ضدآب این امکان را فراهم می‌کند تا این سیم ، کابل و متعلقات در مکان‌های مرطوب مانند تأمین برق سوله باغ، پایه چراغ محوطه بیرون و… استفاده شوند. این محصول بیشتر در غلاف بیرونی با رنگ خاکستری موجود هستند و استفاده از آن‌ها در زیر زمین بهترین گزینه برای جلوگیری از در معرض برق بودن تیرها است.

سیم ، کابل‌ و متعلقات انعطاف‌‌پذیر و انواع آنها:

نوعی سیم ، کابل و متعلقات الکتریکی هستند که  هنگام خم شدن در کاربردهای متحرک مقاومت می‌کنند. انعطاف‌پذیری آن با هادی‌های رشته‌ای حاصل می‌شود. کابل‌های انعطاف‌پذیر  صنایع اتوماسیون که در آن ماشین‌ها به طور مداوم در حال حرکت هستند، مانند دستگاه‌های برداشتن، گذاشتن ماشین آلات مبتنی بر CNC مانند حکاکی، فرز و غیره استفاده می‌شوند. این نوع سیم ، کابل و متعلقات دو نوع دارد:

 • رشته در لایه
 • رشته در باندل

سیم ، کابل و متعلقات قدرت هوایی و انواع آن:

خطوط برق هوایی رساناهای سوار بر دکل‌های برق برای انتقال قدرت در مسافت طولانی هستند. هادی‌های مورد استفاده در خطول انتقال هوایی کاملاً لخت بوده از آلومینیوم ساخته شده‌اند. خصوصیات الکتریکی، مکانیکی رسانا به ساخت آن بستگی دارد. در اینجا برخی از سیم ، کابل و متعلقات مورد استفاده برای انتقال برق آورده شده است:

 1. هادی تمام آلومینیوم (AAC)
 2. هادی تمام آلیاژ آلومینیوم (AAAC)
 3. کابل تقویت شده از فولاد رسانای آلومینیومی (ACSR)
 4. هادی آلومینیوم تقویت شده از آلیاژ آلومینیوم (ACAR)
 5. هادی‌های باندل شده