منو
سبد خرید

کلید نشتی جریان

اطلاعات کامل در مورد کلید نشتی جریان‌ و انواع آن

در وب سایت زاگرس صنعت تلاش داریم تا توضیحات مختصری راجع به جریان‌ نشتی، نحوه به وجود آمدن آن، کلید نشتی جریان (Current leakage key) همچنین عملکرد آن را بیان کنیم. در آخر نیز انواع تقسیم بندی‌های کلید نشتی جریان را در این مقاله ارائه دهیم که امیدواریم کارایی لازم را برای شما خوانندگان گرامی داشته باشد.

 نشتی جریان‌ چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

جرياني است كه بين مدار مورد نظر ما با زمين يا بدنه‌های هادي بيگانه به صورت ناخواسته، برقرار شود. اين جريان ممكن است داراي مؤلفه‌اي خازني باشد كه شامل جريان‌هاي مربوط به خازن‌هايي است كه به صورت طبیعی در مدار موجود می‌باشد یا به وجود می‌آیند. مورد اولی مطلوب نیست و باعث برق گرفتگی یا یک سری ایرادات در مدار خواهد شد.

نشتی جریان‌ در تجهیزات زمانی که اتصال الکتریکی ناخواسته بین زمین و قسمت هادی پرانرژی ایجاد شود، بوجود می‌آید. زمین ممکن است نقطه مرجع ولتاژ صفر یا زمین باشد. در حالت ایده آل، نشتی جاری از واحد منبع تغذیه باید از طریق اتصال زمین، به زمین تاسیسات جریان یابد. به عنوان مثال: جریان‌ نشتی در لپ تاپ‌ها یا دستگاه‌هایی که از پین دو شاخه استفاده می‌کنند بیشتر از طریق کابل‌های سیگنال متصل به سایر تجهیزات زمینی یا غیر‌زمینی مانند چاپگرها به وجود می آید. سایر تجهیزات در صورتی که به درستی به زمین وصل نشده باشند یا یک شخصی که قطعات فلزی در معرض دید را لمس کند، در صورت عدم اتصال مناسب زمین، یک مسیر برق را برای زمین فراهم می‌کند.

نشتی جریان‌ دستگاه‌ها علاوه بر موارد فوق‌الذکر می‌تواند تا حد زیادی به دلیل نقص عایق‌ها یا موادی باشد که اجزای سازنده مانند نیمه رساناها و خازن‌ها را تشکیل می‌دهند که منجر به نشت جریان کوچک یا عبور از طریق دی الکتریک در مورد خازن می شود. برای اندازه‌گیری این جریان در مدارها، می‌توان از آمپرمتر گیره‌ایی استفاده کرد. برای این منظور، هادی‌های فاز و خنثی را درون آمپرمتر گیره قرار می‌دهند، جریان نشان داده شده همان نشتی جریان‌ مدار است برای این منظور بایستی از کلید نشتی جریان‌ استفاده شود.
 میزان نشت جریان در برخی از دستگاه‌های پرکاربرد به شرح زیر است:

 • کامپیوترها: 1 تا 2 میلی آمپر
 • چاپگرها: 0.5 تا 1 میلی آمپر
 • دستگاه های فکس: 0.5 تا 1 میلی آمپر
 • دستگاه های فتوکپی: 0.5 تا 1.5 میلی آمپر
 • فیلترها: حدود 1 میلی آمپر

عملکرد کلید نشتی جریان‌ چگونه است؟

عملکرد این کلید تابلویی  به گونه ای است که با مقایسه جریان رفت و برگشت می‌تواند تشخیص دهد که در مدار جریان ‌نشتی وجود دارد، در صورت وجود این نوع جریان در مدار باعث حفاظت افراد در مقابل تماس مستقیم و یا غیر‌مستقیم برق می شود و همچنین با جلوگیری از نشتی جریان در حفاظت دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی نیز موثر می‌باشد.

انواع کلید نشتی جریان‌

کلید نشتی جریان‌ به دو مدل تقسیم می شوند:

 • خانگی
 • صنعتی

هر کدام از کلید نشتی جریان‌ خانگی و صنعتی دارای دو مدل است:

 1. کلید نشتی جریان‌ دو پل (برای مدار تکفاز)
 2. کلید نشتی جریان‌ چهار پل ( برای مدار سه فاز)

کلید نشتی جریان‌ دو پل و چهار پل دارای سه تیپ هستند:

 • کلید محافظ جریان‌ نشتی تیپ A:  تیپ A قابلیت تشخیص جریان ‌نشتی با شکل موج متناوب (AC) و مستقیم (DC) پالسی را دارد. این گروه کلید محافظ جان در انواع ۲ پل و ۴ پل ارائه می‌شود. رنج جریان نامی از ۱۶ تا ۸۰ آمپر و رنج جریان ‌نشتی ۰.۵A, ۰.۳A, ۰.۱A, ۰.۰۳A, ۰.۰۱A بوده که با ولتاژ کاری ۲۰۰ تا ۴۰۰ ولت در دسترس است.
   
 • کلید محافظ جریان‌ نشتی تیپ B: تیپ B با قابلیت تشخیص جریان‌ نشتی درشکل موج متناوب و مستقیم پالسی تا فرکانس ۱ مگاهرتز و مستقیم DC صاف را دارند. این گروه کلید در انواع ۲ پل و ۴ پل ارائه می‌گردند. رنج جریان نامی از ۱۶ تا ۱۲۵ آمپر و رنج جریان‌ نشتی ۰.۰۳A تا ۰.۳A بوده و ولتاژ کاری ۲۳۰ تا ۴۰۰ ولت است.
   
 • کلید محافظ جریان ‌نشتی تیپ AC: این کلید قابلیت تشخیص نشتی جریان‌ با شکل موج متناوب AC را دارند که بصورت ۲ پل و ۴ پل در دسترس می‌باشند. رنج جریان نامی از ۱۶ تا ۱۲۵ آمپر و رنج جریان‌ نشتی ۰.۵A, ۰.۳A, ۰.۱A, ۰.۰۳A, ۰.۰۱ A با ولتاژ کاری ۲۰۰ تا ۴۰۰ ولت است.

همه محصولات وب سایت زاگرس صنعت از برندهای معتبر و با کیفیت دنیا هستند که سالها آزمایش خود را حین عملکرد واقعی در کار پس داده‌اند و این اطمینان را به مشتری می دهد که هر واحد نه تنها تمام الزامات را برآورده می‌کند، بلکه با استانداردی بالاتر از حد معمول پاسخگوی کار مشتری باشد.

 

هیچ محصولی در این دسته‌بندی وجود ندارد.