منو
سبد خرید

کلید تابلویی

راهنمای خرید کلید تابلویی

کلید تابلویی چیست؟

برای قطع و وصل جریان الکتریکی به وسیله‌ای نیاز داریم که به آن کلید تابلویی می‌گویند که بصورت سریع، اتوماتیک بدون دخالت دست کار قطع یا وصل را انجام می‌دهد.
همانطور که می‌دانید دنیای برق و تکنولوژی بسیار پیچیده است با این وجود وب سایت زاگرس صنعت تلاش دارد تا به خوانندگان گرامی توضیحاتی هرچند مختصر را در مورد تابلو برق، انواع کلید تابلویی و موارد کابرد کلید تابلویی ارائه دهد.

  انواع کلید تابلویی که در تجهیزات تابلو برق‌ کارایی بالایی دارند شامل موارد ذیل است:

  کلید تابلویی به دو دسته تقسیم می شوند:

  تابلو برق یک محفظه با عایق فلزی یا پلاستیکی برای جلوگیری از رطوبت یا آتش است که درون آن تجهیزات، وسایل الکتریکی برای کنترل و حفاظت مدارهای الکتریکی وجود دارد.

  • کلید تابلویی داخلی

  • کلید تابلویی بیرونی: مانند کلیدهای کنترل روشنایی یا فرمان و نظایر آن است که هنگام قفل تابلو این کلیدها در دسترس هستند.

  کلید تابلویی اتوماتیک:

  یک وسیله برای قطع خودکار جریان الکتریکی است همچنین می‌تواند جریان‌هایی را از خود عبور دهد مانند جریان‌های اتصال کوتاه.

  کلید تابلویی مینیاتوری:

  این محصول محافظ مدارهای الکتریکی در برابر جریان غیر مجاز است بطوریکه اگر جریانی بیشتر از جریان اسمی از فیوز عبور کند برای جلوگیری از اتصال کوتاه شدن آن را قطع می‌کند.

  کلید تابلویی محافظ جان:

  برای حفاظت اشخاص و تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد همچنین ایمن‌ترین کلیدهای حفاظتی که جهت جلوگیری از ایجاد شوک ناشی از تماس غیر مستقیم با برق است.

  کلید تابلویی کنتاکتور:

  علاوه بر قطع و وصل جریان مدار برای کنترل، فرمان و موارد دیگر بسته به مصرف کننده مدار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  کلید تابلویی حرارتی:

  این محصول نوعی تجهیزات حفاظتی است که از فیوز مینیاتوری و بی متال تشکیل شده است در صورت اتصال کوتاه جریان را قطع می‌کند.

  کلید بی متال:

  بیمتال و یا کلید حرارتی جهت کنترل هنگام عبور جریان اضافه‌ی بار در تابلوهای برق صنعتی کاربرد دارد، از سه تیغه تشکیل شده که هر کدام از آنها با دو فلز به هم جوش خورده‌اند، لذا دور تیغه‌ها با چند مدار سیم پیچیده شده‌اند. آنها اغلب با پیچ تنظیم، قابل تنظیم هستند، جریان عبوری را بین ۱٫۰۵ تا ۱۰ میتوان تنظیم کرد.

  کلید تابلویی پوش باتن:

  این محصول سویچ مانند است برای کنترل سیستم عملیاتی یا یک دستگاه کاربرد دارد، جنس آن از پلاستیک، فلز یا بالکیت مقاوم و سخت است.

  کلید تابلویی هوایی:

  با فشار بسیار قوی برای قطع، وصل و حفاظت شبکه کاربرد دارد.

  کلید تابلویی رله کنترل فاز:

  پیش از شروع به کار الکتروموتور  جهت عیب یابی کاربرد دارد که از اجزا زیر تشکیل شده است:

  1. سه ورودی برای برق سه فاز
  2. یک ورودی نول
  3. یک تیغه‌ی بسته 18 و 15

  تایمر:

  برای کنترل خودکار تابلو برق بکار می رود از مهمترین قطعات در ساخت تابلو برق‌هاست.

  کلید تابلویی رله هوشمند:

  نوعی کلید الکتریکی- مکانیکی سریع با عبور جریان الکتریکی از درون یک سیم پیچ، یک میدان مغناطیسی را به وجود می‌آورد که این میدان باعث تحریک تیغه‌های مکانیکی می‌شود، دستگاه عکس العمل نشان می‌دهد.

  اینورتر:

  جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می کند.

  کلید تابلویی سافت استارتر:

  به مرور و بصورت آهسته الکتروموتورها را راه اندازی می کند.

  سنسور:

  در انواع دستگاه‌های اندازه‌گیری، سیستم‌های کنترل آنالوگ و دیجیتال کاربرد دارد. کلید سنسور بخشی از اجزای مهم دستگاه کنترل اتوماتیک است.

  چراغ سیگنال:

  نوعی چراغ هشدار دهنده است که در تابلوهای برق- مخابراتی، شبکه یا بدنه‌ی ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کلید تابلویی در دو نوع است:

  •  ال ای دی
  • چراغ‌های کوچک

  یکی از مواردی که بسیار در وب سایت ها جستجو می‌شود قیمت محصولات است، همانطور که می‌دانید قیمت محصولات برقی به نسبت محصولات دیگر بالاست، اما باید این را در نظر گرفت که این محصولات حافظ جان و مال افراد هستند که باید بسیار با دقت ساخته شوند با توجه به قطعات فراوانی که در تهیه‌ی آنها استفاده می‌شوند باید گفت که بسیار به صرفه هم هستند.