منو
سبد خرید

کنترل بار

اطلاعات کامل جهت خرید کنترل بار

کنترل بار ،حین عبور جریان اضافی از مدار، جریان را قطع مینماید و از موتورهای الکتریکی در برابر این بار اضافی محافظت می‌نماید. از کنترل بار می‌توان بعنوان جایگزین بی‌متال استفاده نمود. همچنین در دو نوع کنترل بار تک فاز و سه فاز در دو مدل قفل شونده و اتوماتیک موجود است.

مشخصات فنی و ویژگی‌‌های کنترل بار

 • کنترل بار یک سیستم کاملا الکترونیکی است، یعنی اگر جریان بار اضافه‌ای در مدار وجود داشته باشد توسط ترانسِ جریان‌های کوچک تشخیص داده می‌شود و جریان مدار را قطع می‌کند
 • دارای دقت بالا بوده و حرارت محیطی تاثیری بر عملکرد آن ندارد.
 • دارای پیچ تنظیم جریان است و مانند بی‌متال و کلیدهای حرارتی دارای رنج‌های مختلفی می‌باشد.
 • در بعضی از انواع کنترل‌بار دارای تنظیم ON DEALY برای بوجود آوردن تاخیر در وصل شدن مدار و گزینه OFF DEALY  برای تاخیر در قطع کردن مدار وجود دارد.
 • کنترل بار دیجیتالی مجهز به نمایشگر جریان، نشانگر خط و نشانگر اضافه بار می‌باشد.

کنترل بار چگونه عمل می‌کند؟

رله کنترل بار دارای سه تراس جریان داخلی می‌باشد که هر کدام جریان یک از فازها را مانند آمپرمترها انبری اندازه‌گیری می‌کند. در صورتیکه جریان از مقدار تنظیم شده بیشتر شود، رله خروجی فعال و مدار را قطع می‌کند. زمانیکه از کنترل بار برای محافظت بار موتور استفاده می‌شود برای بهبود عملکرد و افزایش دقت یک پیچ تنظیم زمان تاخیر در آن تعبیه شده تا جریان استارت موتور باعث قطع عملکرد دستگاه نگردد. نحوه راه اندازی مجدد سیستم کنترل بار:

در صورت قطع رله خروجی باید دستگاه دوباره راه‌اندازی مجدد شود که به سه صورت این کار انجام می‌گردد:

 1. با استفاده از دکمه restart روی دستگاه
 2. قطع کردن منبع تغذیه دستگاه برای چند لحظه
 3. Restart کردن اتوماتیک با اتصال دو ترمینال خاص روی سیستم برای بازه زمانی معین

انواع خطای کنترل بار :

 • بسیاری از انواع کنترل بار دیجیتال، انواع خطای به وجود آمده در مدار را به علت دارا بودن صفحه نمایش می توانند به نمایش در آورند و به کاربر نشان دهند:
 • نمایش پیغام lod و ظاهر شدن چراغ چشمک زن OL  (هنگام که رله به علت جریان بار اضافی قطع شود، روی صفحه نمایش پیغام اخطار نمایش داده می‌شود و چراغ چشمک زن مربوط به آن خط روشن می‌گردد).
 • ظاهر شدن پیغام UNC  بر روی صفحه نمایش، روشن شدن چراغ چشمک زن UL روشن می‌شود (هنگامی این امر اتفاق می افتد که جریان بار کاهش داشته باشد)
 • نمایش پیغام UBC در صفحه نمایش در صورت قطع شدن رله و روشن شدن چراغ چشمک A% ( به علت نامقتارن بودن جریان عبوری به وجود می آید)

برای راه اندازی مجدد کنترل بار همزمان کلیدهای + و ـ را نگه داشته سپس با یک بار قطع و وصل تغذیه دستگاه راه‌اندازی می‌گردد.

 

هیچ محصولی در این دسته‌بندی وجود ندارد.